E-akta na horyzoncie

Niebawem wejdą w życie ułatwienia w prowadzeniu i przechowywaniu akt osobowych pracowników. Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt, będący elementem składowym tak zwanego pakietu "100 zmian dla firm". Zakłada on między innymi cyfryzację dokumentów kadrowych.

Przedsiębiorców ucieszy fakt, że obowiązek prowadzenia teczek osobowych będzie wkrótce realizowany wyłącznie w wersji elektronicznej. Krótko mówiąc, dotychczas obowiązkowa była wersja papierowa, wspomagana skanami dokumentów, a nowe przepisy odwrócą ten format: elektroniczne akta osobowe będą miały moc prawną, natomiast wydruki komputerowe z takich e-teczek będą równie ważne jak dokumenty papierowe. Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy dodatkowo zabezpieczyć się tradycyjną formą papierową.

Ulegnie skróceniu sam okres przechowywania dokumentów z 50 do 10 lat, a koniec półwiecznej archiwizacji ukróci koszty oraz zaoszczędzi miejsce w firmie. 

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją będzie teraz rozpatrywany przez Radę Ministrów i jest szansa, że zostanie wprowadzony w życie od przyszłego roku.

Źródło: www.polskieradio.pl /Fot.: Pixabay.com